Jak dobrze wybrać telewizor?

5. Funkcje i możliwości dodatkowe telewizora


CRTTelewizor plazmowyLCDTelewizoryTelewizor
Strona główna
1.Typ telewizora  2.Wielkość ekranu i format  3.Parametry ekranu  4.Wejścia i wyjścia  5.Funkcje i możliwości  | Wydrukuj poradnik | Ranking producentów
Zobacz także:
Funkcje dodatkowe to dobre rozszerzenie funkcjonalności telewizora. Telewizor może również posiadać kilka innych bardzo przydatnych mozliwości np. takich jak wbudowany tuner kilku typów.
Wbudowany tuner:
Tuner to mówiąc uproszczonym językiem urządzenie pozwalające na odbiór obrazu i dźwięku w określonym standardzie. Jako, że w użyciu jest kilka standardów mamy kilka typów tunerów. Oto podstawowe rodzaje tunerów:
  • DVB-T - tuner do odbioru telewizji naziemnej nadawanej metodą cyfrową, wykorzystujący do kodowania standard MPEG-2. Dotychczas naziemna telewizja nadawana była wyłącznie w sposób analogowy. Obecnie wprowadzany jest przekaz cyfrowy(sygnał nadawany tą metodą można już odebrać), który domyślnie ma całkowicie zastąpić sygnał analogowy (zaplanowane na rok 2013, ale stanie się to najprawdopodobniej dopiero w 2015). Prawie wszystkie obecne sprzedawane telewizory posiadają tuner DVB-T. Standard ten jest jednak już przestarzały ponieważ w wielu krajach proces cyfryzacji rozpoczął się wcześniej i właśnie od MPEG-2 rozpoczęto nadawanie cyfrowe. Dziś należy kupić tuner z obsługą MPEG-4 (patrz poniżej).
  • DVB-T+ - nazwany z plusem aby odróżnić od starszej wersji. Ten rodzaj tunera pracuje w standardzie kodowania MPEG-4 i będzie odpowiedni do odbioru telewizji cyfrowej w naszym kraju.
  • DVB-T2 - to standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji wyjorzystujący kompresję w standardzie MPEG-4. Polecamy zakup telewizora z tym rodzajem tunera - będziemy mieli wtedy pewność, że telewizor obsługuje najnowsze trendy w dziedzinie przekazu cyfrowego.

Funkcje podglądu:
  • PiP (ang. Picture In Picture) to funkcja pozwalająca na równoczesne oglądanie dwóch kanałów telewizcji. Picture in Picture Polega ona na wyświetlaniu jednego(głównego obrazu) oraz pomniejszonego drugiego (podglądu) w jedej z części ekranu w małym okienku. Funkcja ta wymaga telewizora, który jest wyposażonego w dwa tunery, chyba że źródłem sygnału podglądu jest inne urządzenie (np. odtwarzacz DVD, magnetowid, tuner satelitarny lub inne). Czasami w taką funkcję mogą być wyposażone inne urządzenia np. tuner satelitarny. Istnieje również `starszy brat` tej funkcji Multi-PIP - funkcja ta umożliwia jednoczesne oglądanie więcej niż dwóch źródeł - (maksymalnie do kilkunastu źródeł).
  • PoP(ang. Picture on Picture) i PiG(Picture in Grapic) to kolejne funkcje umożliwiające oglądanie dwóch źródeł obrazu jednocześnie. Pozwala np. na jednoczesne oglądanie telewizji i pracę na komputerze lub oglądanie filmu odtwarzanego z DVD i jednoczesny podgląd programu telewizyjnego. Funkcja ta umożliwia wyświetlenie obrazu z tunera telewizyjnego i wejścia cyfrowego (DVI lub HDMI) telewizora.
  • PaP funkcja, również działająca w oparciu o dwa tunery daje możliwość podzielenia PaPekranu telewizora na dwie części i równoczesnego oglądania dwóch rożnych programów. Dźwięk w takim wypadku jest rozdzielony i może dobiegać przez osobne kanały (głośniki telewizyjne i przez słuchawki). Pozwala to na swobodne oglądanie różnych programów przez dwie osoby nie przeszkadzając sobie nawzajem.
  • PaT pozwala na równoczesne oglądanie telewizji PaT i równoczesny podgląd telegazety. Tekst wyświetlany jest na części ekranu i nie zasłania obrazu.

Łączność telewizora:

PiP · PoP · PiG · PaP · PaT · DVB-T+ ,MPEG4 · DVB-T · MPEG2 · DVB-C
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->