Jak dobrze wybrać telewizor?

4. Wejścia i wyjścia telewizora


CRTTelewizor plazmowyLCDTelewizoryTelewizor
Strona główna
1.Typ telewizora  2.Wielkość ekranu i format  3.Parametry ekranu  4.Wejścia i wyjścia  5.Funkcje i możliwości  | Wydrukuj poradnik | Ranking producentów
Zobacz także:
Istnieje wiele złączy. Służą one do łączenia urządzeń zewnętrznych z telewizorem, by wyświetlić na nim obraz - przesyłając bezpośrednio sygnał, lub dane do wyświetlenia (np. plik komputerowy). Przyjrzyjmy się zatem czym powienien dysponować nasz telewizor.
 • Przesyłanie obrazu
  Złącza cyfrowe to już standard. Jakość obrazu dzięku nim uzyskanego obrazu jest najwyższa. Najlepszy obraz gwarantują zatem cyfrowe gniazda m.in:
  • złącze HDMIHDMI (High-Definition Multimedia Interface) to rozszerzony o zdolność przesyłania cyfrowego dźwięku standard DVI. Standardowo wykorzystywany jest w tunerach HDTV, oraz będzie w przyszłości wykorzystywany w odtwarzaczach Blu-ray i HD DVD.
  • złącze DVIDVI (Digital Visual Interface) to wysokiej jakości złącze masowo wykorzystywne w tunerach HDTV, oraz niekiedy w odtwarzaczach DVD. Komputer wyposażony w cyfrową kartę graficzną będziemy mogli podłączyć przez DVI do telewizora.
  Warto zaznaczyć, że tak przesyłany obraz będzie wyświetlany bez żadnych strat jakości (przekłamań obrazu). Kinomaniacy szczególnie powinni zwrócić uwagę na ten typ złącz, gdyż prędzej czy później odkryją, że tylko taki sposób przkeazywania sygnału gwarantuje dobrą jakość.

  Złącza analogowe - czyli przyłączenie analogowego sygnału obrazu do telewizora. Mamy do dyspozycji wiele złącz. Należy jednak pamietać że są to sposoby wychodzące z uzytku z uwagio na słabą jakość otrzymywanego obrazu:
  • Euro (nazywane również Scart), złącze, które oprócz zwykłego gniazda antenowego stało się kiedyś standardem. Do każdego telewizora można było podłączyć odtwarzacze VHS/DVD za pomocą Euro złącza. Teraz staje się ono przeżytkiem i zostaje wyparte przez cyfrowe HDMI. Dlatego sprawdź czy odtwarzacz DVD który posiadasz nie wymaga tego rodzaju złącza - warto wtedy również kupić lepszy odtwarzacz DVD.
  • S-Video (ang. Separated Video) to kolejny sposób podłączania sprzętów do telewizora umożliwiający uzyskanie lepszej jakości niż w najczęściej spotykanym standardzie kompozytowym (poniżej).
  • Composite Video (zwany złączem kompozytowym) - w jednym kabelku zakończonym wtyczką typu RCA (cinch, czytaj. czincz), cechuje się bardzo słabą jakością obrazu
  • D-Sub (inaczej nazywany złączem VGA) - jest to sposób podłączenia komputera za pomocą grubego `monitorowego` kabla. Charakterystyczna wtyczka ma śrubki i 15-ście styków wewnątrz.

 • Przesyłanie danych - telewizor można połączyć z domową siecią komputerową, dyskiem lub pendrivem. Służą do tego łącza:
  • Połączenia z siecią - dzięki takiemu połączeniu telewizora możemy korzystać z zasobów znajdujących się w sieci - np. odtwarzać filmy/muzykę znajdujące się na komputerze w sieci(czytaj o standardzie DLNA), lub po prostu podłączyć internet do telewizora, co pozwoli korzystać z portali społecznościowych(Facebook, Youtube, innych), a czasem na swobodne przeglądanie internetu na ekranie TV. Sieć możemy podłączyć do telewizora na dwa sposoby:
   • Wi-Fi (bezprzewodowe) - standard, który pozwoli Ci połączyć telewizor z domową siecią w sposób bezprzewodowy. Jeżeli denerwują Cię kable lub myślisz przyszłościowo jest to konieczność.
   • LAN (przewodowe)- standardowe połączenie w sieciach przewodowych. Wymaga doprowadzenia kabla sieci lokalnej do telewizora dlatego może być problemem.
  • Połączenia danych - za pomocą tych złącz podłączysz dysk, lub pendrive. Pozwali Ci to na obejrzenie filmu, zdjęć lub posłuchanie muzyki na telewizorze.
   • USB - standardowe połączenie w technice komputerowej. Warto jednak uważać gdyż nie wszystkie telewizory pozwalają podłączyć dyski przenośne wyposażone w ten typ złącza. Z pendrivem nie będzie nigdy problemu. Aby przeglądać dużą liczbę zasobów na komputerze radzimy skorzystać z możliwości podłączenia telewizora do sieci lokalnej(opisane powyżej).


DVI · HDMI · D-Sub · S-Video · Euro · złącza telewizyjne
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->