Jak dobrze wybrać telewizor?

2. Dobór wielkości ekranu i jego format


CRTTelewizor plazmowyLCDTelewizoryTelewizor
Strona główna
1.Typ telewizora  2.Wielkość ekranu i format  3.Parametry ekranu  4.Wejścia i wyjścia  5.Funkcje i możliwości  | Wydrukuj poradnik | Ranking producentów
Zobacz także:
Wielkość i format telewizora to również ważne kwestie przy wyborze telewizora. Warto pamiętać, że zarówno za mały jak i za duży ekran zmniejszają komfort użytkowania. Wielkość telewizora powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, do którego kupujemy telewizor.
Format ekranu to odrębna kwestia, mniej ważna i leżąca raczej kwestii gustu.
Oto tabela doboru przekątnej telewizora:
Wielkość w calachZalecana odległość od ekranu [m]OpisZastosowanie
14"-15"1,5-2,5Niewielkie telewizory kineskopoweMiejsca oferujące mało przestrzeni takich jak kuchnia, sypialnia lub domek na działce.
21"-25"2,5-3Telewizory kineskopowe i LCDMiejsca, które nie oferują zbyt wiele miejsca. Powszechnie stosowane są w sypialniach, pokoikach dziecięcych, pokojach gościnnych, hotelach, domkach wypoczynkowych.
26"-29"3-3,5Telewizory kineskopowe,LCD i plazmoweNajlepszy wybór do umiarkowanego w rozmiarach pokoju telewizyjnego, gdzie spotykają się wszyscy domownicy.
32"-50"3,5-5Telewizory kineskopowe,LCD i plazmoweDoskonale nadaje się do stworzenia własnej sali kinowej. Przy tym wyborze wymagany jest bardzo duży pokój.
Uwaga: Dla telewizorów Full HD, gdy rzeczywiście będziemy oglądać materiały w wysokich rodzielczościach podane odległości można skrócić: np. 40" można spokojnie oglądać nawet z 3m.

Wybór formatu ekranu:
Format ekranu to stosunek jego szerokości do jego wysokości. Mamy do wyboru:
  • 4:3 4:3 (czyt. 4 na 3)(cztery na trzy) - w takim formacie nadawane są większości programy telewizjne. Jeżeli nie masz zamiaru oglądać filmów DVD to taki telewizor jest odpowiedni.
  • 16:9 (szesnaście na dziewięć) - Większość filmów na DVD jest nagrana w tym formacie, tak więc idealnym byłoby posiadać telewizor 16:9. Obraz filmu idelanie pokrywa wtedy cały ekran telewizora.16:9 (czyt. 16 na 9)przekątna ekranu · format telewizora · wielkość ekranu
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->